akład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie jest stowarzyszeniem oświatowym o tradycjach sięgających XIX stulecia. W II połowie tego wieku, gdy z dużą dynamiką zaczął rozwijać się warszawski przemysł i rzemiosło oraz gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na kształcenie fachowców w różnych dziedzinach, profesor matematyki – Roman Żuliński podjął się organizowania pierwszych odczytów oświatowych dla rzemieślników warszawskich. W kolejnych latach cele kształcenia i doskonalenia zawodowego realizowane były – ze względu na określoną sytuację społeczno-polityczną - w zmieniających swe nazwy placówkach, uznawanych przez historyków za protoplastów Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.
Chronologicznie były to:
Muzeum Rolnictwa i Przemysłu (od 1875 r.) prowadzące kształcenie zawodowe poprzez tzw. "Sale rysunkowe", gdzie rozpoczynała swą karierę naukową wybitna uczona polska, laureatka nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie,
Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej (od 1892 r.),
Instytut Naukowy Rzemieślniczy im. J. Piłsudskiego (od 1935 r.),
Rzemieślniczy Instytut Doskonalenia Zawodowego,
Instytut Naukowy Rzemieślniczy,
Zakład Doskonalenia Rzemiosła (od 1948r.).
Od 1962 roku stowarzyszenie funkcjonuje pod nazwą:
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.
Rok później rozpoczyna działalność w jednostce terenowej w Siedlcach. Aktualnie w Siedlcach funkcjonujemy we własnej siedzibie przy ul. Sokołowskiej 28 pod nazwą Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie Centrum Kształcenia w Siedlcach.
|